Historia i idea Akademii

Historia i idea Akademii

Oficjalny początek Akademii Holistycznej przypada na  1 stycznia 2010 roku chociaż idea oraz pomysł zrodził się dużo wcześniej. Pierwszy raz z terminem holistyczny zetknąłem się podczas moich studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie w 2003 roku. Podczas jednego z wykładów z teorii sportu usłyszałem stwierdzenie iż „trening sportowy powinien przebiegać holistycznie”. Doktor Tadeusz Ambroży z katedry teorii sportu opowiadał iż należy rozwijać nie tylko sprawność motoryczną zawodnika i jego technikę ale i jego umysł oraz panowanie nad emocjami. Wtedy to rozumiałem termin holizm jako aspekt  sportowy.

Po uzyskaniu tytułu magistra  wyjechałem do Stanów Zjednoczonych aby doskonalić swoje umiejętności walki, podszkolić swój język angielski oraz oczywiście zarobić trochę pieniędzy. Podczas pobytu w stanie Illinois miałem okazje uczestniczyć w profesjonalnym  treningu  sportowym w różnych szkołach walki. Moją uwagę przykuły wielkie kluby fitness oraz siłownie. Trening  i atmosfera w szkołach walki różniły się od treningu i atmosfery klubów fitness ale miały jeden wspólny cel - podnoszenie sprawności ruchowej człowieka. Wtedy to uświadomiłem sobie że u nas w Polsce można zrobić coś podobnego. Miejsce które łączyło by ducha sztuk walki z treningiem pro-zdrowotnym.  Pamiętam dobrze moje długie rozmowy z kolegą Pawłem na temat jak otworzyć u nas w Polsce profesjonalny klub fitness.

Po dwóch latach pobytu w Stanach zdobyciu doświadczenia z zakresu treningów i metodyki z różnych klubów fitness i szkół walki wróciłem do rodzinnego miasta. Codziennie rozmyślałem jak otworzyć to co widziałem w stanach i choć szkic akademii rysował mi się w głowie to jednak nie miałem pieniędzy aby rozpocząć inwestycje.

Postanowiłem więc pojechać do Londynu i tam zdobyć potrzebne pieniądze na rozwój akademii oraz udoskonalić swoją wizję. Podjąłem prace w jednym z Londyńskich fitness klubów blisko słynnej ulicy Oxford street. Klub w którym  pracowałem był powierzchniowo niewielki w porównaniu z siłowniami z ameryki ale miał coś co jest moim zdaniem było ważniejsze od przestrzeni, przyjazną atmosferę. Małe studio do zajęć przy muzyce, siłownia z sprzętem kardio, w piwnicach basen i Spa a na górze solarium. Nic szczególnego można by rzec a jednak jeśli chodzi o ilość sprzedaży karnetów  byliśmy drudzy z 67 klubów w Londynie. Wtedy zrozumiałem że odpowiednia przyjazna atmosfera w klubie fitness jest podstawą. I tak codziennie praktykowałem metody treningowe z zakresu sztuk walki oraz fitness-u na populacji londyńskiej trenując kobiety z świata mody i biznesu oraz bankierów i developerów.

Dodatkowe studia podjęte w Londynie z zakresu sportu i rekreacji w znaczący sposób wzmocniły moją wiedzę i dały jeszcze inne spojrzenie na aktywność ruchową człowieka. W Londynie zrozumiałem również że należy nie tylko połączyć profesjonalny trening sztuk walki i fitness w jednym miejscu ale również odpowiednią odnowę biologiczną i rehabilitację tak aby spektrum działania na człowieka było jak najszersze, jak najbardziej holistyczne ;-) Zrozumiałem że oprócz odpowiedniej aktywności ruchowej człowiek potrzebuje właściwego odżywiania. Przetestowałem większość diet dostępnych na rynku począwszy od diety białkowej, wegetariańskiej, skończywszy na profesjonalnych dietach kulturystów i zawodniczek fitness. Wiedza którą zdobyłem zaowocowała wybraniem najlepszych aspektów z poszczególnych sposobów odżywiania i połączeniu je w jedną całość nazywając je po prostu prawidłowym odżywianiem. Nie ukrywam iż w tym procesie bardzo pomogła mi moja mama która jest lekarzem neurologiem a której dodatkowym hobby jest dietetyka.

Na koniec mojego pobytu w Londynie poznałem Egipcjanina który poprosił mnie abym udoskonalił mu jego klub fitness w Egipcie. I tak wylądowałem w jednym z kairskich hoteli jako menadżer  fitness.  Doświadczenia z krajów arabskich tylko umocniły mnie w przekonaniu iż łącząc profesjonalny trening z odpowiednia dietetyką i odnową psychosomatyczną  jesteśmy w stanie uzyskać holistyczne – czyli kompleksowe podejście do zdrowia, sprawności i szczęścia człowieka.

 

Nie uważam że odkryłem coś nowego gdyż już starożytni grecy nauczali o holizmie człowieka propagując rozwój ciała, umysłu i ducha. Wiem natomiast że akademie holistyczna jest miejscem gdzie można rozwijać  i doskonalić nie tylko swoje ciało i umysł ale jednocześnie dobrze się przy tym bawić, a tę wspaniałą atmosferę tworzą wszyscy obecni zarówno trenerzy jak i uczestnicy.


Pozdrawiam serdecznie!!!
Brunon Sokołowski

2017 - © akademiaholistyczna.com Wszystkie prawa zastrzezone. Strona zrealizowana za pomocą: tania-strona.pl